Twit­te­ris­sä levisi tieto ou­lu­lais­kou­lun pe­rin­tei­sen ke­vät­juh­lan pe­ru­mi­ses­ta koronan vuoksi – Reh­to­ri: "Ky­sy­myk­ses­sä on vää­rin­kä­si­tys"

Kouluilla on vapaus päättää lukukauden päättävien juhliensa muodosta. Arkistokuva Kurenalan koulun kevätjuhlasta vuonna 2016.
Kouluilla on vapaus päättää lukukauden päättävien juhliensa muodosta. Arkistokuva Kurenalan koulun kevätjuhlasta vuonna 2016.
Kuva: Maiju Teeriaho

Yhteisöpalvelu Twitterissä puhutti keskiviikkona tieto, jonka mukaan osassa Oulun alakouluja ei järjestettäisi kevätjuhlaa koronan takia. "Koronan vuoksi ei vielä järjestetä iltajuhlaa", luki koululta tulleessa viestissä, joka ei saanut osakseen ymmärrystä koronarajoitusten jo poistuttua.

Oulun sivistys- ja kulttuurijohtaja Mika Penttilä, pitääkö paikkansa, että korona rajoittaisi edelleen koulujen juhlien järjestämistä?

– Koronasta johtuvia rajoitteita ei meillä enää ole, se on selvä asia.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä