Tuiran uimalan alueen asemakaavan hyväksyminen Oulun kaupunginvaltuustossa viime maanantaina tarkoittaa sitä, että oululaiset voisivat kuin voisivatkin päästä saunomaan pitkästä aikaa Tuiran yleiseen saunaan vuoden 2026 loppupuolella.
Se edellyttää, että kaavasta tulee lainvoimainen kuukauden kuluttua hyväksymisestä, eli hankkeesta ei sinä aikana valiteta. Jos valitus tai valituksia tehdään, hanke viivästynee väistämättä vähintään vuoden verran.
Havainnekuva rakennuskokonaisuudesta, joka tehdään Tuiran uimarannalle nykyisen talviuimareiden pukukoppirakennuksen paikalle.
Kuva: JKMM Arkkitehdit
Saunarakennusta Tuiran uimarannalle täsmälleen nykyisen kahvila- ja talviuimareiden pukukoppirakennuksen paikalle on toteuttamassa Oulun Rantasaunaseura.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut