Millainen on Oulu, kun se nähdään liikkeessä? Mitä syntyy kun sadat ihmiset tanssivat yhdessä, kukin omalla tavallaan?
Näihin kysymyksiin vastaa uusi yhteisöllinen tanssivideoprojekti 65°N. Marraskuussa 2026 valmistuva videoteos nähdään osana Festival of Augmented Dance -ohjelmistoa, ja se esitetään näyttävästi projisoituna Kulttuuritalo Valveen julkisivuun.
“Monelle tämä on ensimmäinen kerta, kun he esiintyvät julkisesti taideteoksessa. Aikaisempaa tanssikokemusta ei tarvita. Tärkeintä on kiinnostus yhdessä liikkumiseen ja into heittäytyä luovaan tekemiseen”, kertoo TaikaBox ry:n taiteellinen johtaja Tanja Råman.
Projektin nimi viittaa leveysasteeseen, jolla Oulu sijaitsee. 65°N on huomionosoitus kaupungille – ja ennen kaikkea sen asukkaille.
Yhteisöllinen teos rakentuu työpajojen kautta
Tanssitaiteilija sekä videotaiteilija kiertävät parhaillaan eri puolilla kaupunkia tapaamassa oululaisia yhteisöjä. Osallistuminen on suunniteltu matalan kynnyksen kokemukseksi.
Työpajoissa lämmitellään ja tanssitaan yhdessä, mutta jokainen saa liikkua omalla tavallaan: rennosti ja ilman suorituspaineita. Eri ryhmissä kuvattuja liikkeitä yhdistellään myöhemmin editointivaiheessa yhdeksi kokonaisuudeksi, jossa sadat pienet hetket sulautuvat yhteen näyttäväksi tanssivideoksi.
Kuvauksia tehdään sekä sisätiloissa että ulkona. Osa kohtauksista kuvataan ilmasta käsin droonin avulla, mikä avaa aivan uusia näkökulmia ryhmän liikkeeseen.
“Osallistujat ovat olleet erityisen innoissaan droonin kanssa työskentelystä ja niistä erilaisista muodoista, joita voimme luoda tanssiessamme ryhmänä”, kertoo tanssitaiteilija Elina Tähtelä.
Yhteisöt saavat positiivisen kokemuksen siitä, miten jokaisen liike on tärkeä osa kokonaisuutta. 1000 tanssijaa voi saavuttaa yhdessä jotain mihin kukaan ei olisi pystynyt yksin.
Valmiin videoteoksen esityspaikka on symbolinen: Kulttuuritalo Valveen julkisivu keskellä kaupunkia. Julkinen esitystapa korostaa projektin tärkeintä ajatusta: yhteisöllistä taidetta, joka kuuluu kaikille.
Tanssia kulttuuripääkaupunkivuoden kunniaksi
65°N on osa Oulun kulttuuripääkaupunkivuoden ohjelmaa. Projektin toteuttava TaikaBox ry haluaa juhlistaa vuotta tavalla, joka tuo ihmiset yhteen ja antaa heille mahdollisuuden olla osa yhteistä taideteosta.
Teokseen toivotaan mukaan mahdollisimman monenlaisia ryhmiä: koululaisluokkia, harrastusryhmiä, työyhteisöjä sekä muita säännöllisesti kokoontuvia yhteisöjä. Jokaisen ryhmän kanssa sovitaan yhdestä tai kahdesta työpajasta, joissa liike ja kuvaukset toteutetaan. Samalla keskustellaan myös mahdollisesta vaatetuksesta, jotta videon visuaalinen ilme muodostuu yhtenäiseksi.
Kuvauksia järjestetään joustavasti eri puolilla Oulua maalis–toukokuun 2026 aikana, sekä ulkona että sisätiloissa.
"Kun sadat oululaiset tanssivat yhdessä samassa teoksessa, syntyy jotain, mikä kertoo kaupungista enemmän kuin yksittäinen esitys. Se kertoo ihmisistä, jotka muodostavat Oulun", Råman kiteyttää.
65°N -tanssivideoprojekti
Tuotanto: TaikaBox ry
Teoksen musiikki: Jussi Alaraasakka
Koreografia: Elina Tähtelä ja Tanja Råman yhdessä osallistujien kanssa
Kameratyö ja editointi: John Collingswood
65°N -tanssivideoprojektia rahoittaa Oulun kulttuurisäätiö.
Tutustu muihinkin Oulu2026-median sisältöihin!
MASS on satojen esiintyjien massiivinen spektaakkeli – "Onhan tämä ihan hillitön kakku"
Miljardeja vuosia vanhat avaruuden äänet valtaavat Oulun tuomiokirkon
Vieraile Oulu2026-mediassa täältä.