Tilaajille

Timo "Törrö" Ta­pa­ni­nen na­pat­tiin 1986 Oulusta Po­pe­daan – yksi asia uralta jäi har­mit­ta­maan Kuu­sa­moon juu­ril­leen pa­lan­nut­ta rok­ka­ria

Timo "Törrö" Tapaninen on tehnyt pitkän uran musiikin parissa Pohjois-Suomessa. Kuusamoon juurilleen palannut rokkari muistelee lämmöllä vuosiaan lauantaina uransa lopettavan Popedan riveissä.

Erityisesti Popedan kitaristina tunnettu Timo ”Törrö” Tapaninen on muuttanut vuosien jälkeen takaisin kotimaisemiinsa Kuusamon Multasniemelle.
Erityisesti Popedan kitaristina tunnettu Timo ”Törrö” Tapaninen on muuttanut vuosien jälkeen takaisin kotimaisemiinsa Kuusamon Multasniemelle.
Kuva: Jussi Väätäinen

Elettiin vuotta 1970 Kuusamossa ja Creedence Clearwater Revivalin Travelin' Band oli kappale, joka vei teini-ikäisen Timo ”Törrö” Tapanisen mennessään. Armoton rhythm ’n’ blues -boogie ja John Fogertyn raspiääni vetosivat 15-vuotiaaseen Tapaniseen niin voimakkaasti, että hän päätti tarttua itsekin kitaraan.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä