Viime kuussa Suomeen tuli 6 434 uutta työeläkeläistä. He ovat keskimäärin hyväkuntoisia ja virkeitä ihmisiä, hyvä lisä yli puolitoistamiljoonaiseen kirjavaan eläkkeensaajien joukkoon.
Vielä muutama vuosikymmen sitten jo viisikymppisiään juhliva alkoi laskeutua yhä kovemmalla vauhdilla vanhuuteen. Kyläläiset lahjoittivat sankarille kukkataulun ja kunnanisät toivat kunnan vaakunastandaarin ja toivottivat onnea loppumatkalle.
Eläkeläisistä ei ennen kuoriutunut kolesteroliarvojaan ja sykettään kyttääviä aktiivisenioreita, jotka kuluttavat kulttuuripalveluita, golfaavat kesäkauden ja hiihtävät yli tuhat kilometriä talvessa. Ja jos eivät hiihdä, talvehtivat Aurinkorannikolla.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut