It- ja konsultointiyritys CGI Suomi Oy:n toimitusjohtajan Leena-Mari Lähteenmaan mukaan tekoälyn harppaus eteenpäin on nopeuttanut ohjelmistotuotteiden kehitystä. Yrityksellä on Oulussa noin 160 työntekijää.
Kuva: Mikko Halvari
Tekoälystä on tulossa äkkiä hyödyllinen apuri sosiaali- ja terveyssektorilla. It- ja konsultointiyritys CGI Suomi Oy:n toimitusjohtaja Leena-Mari Lähteenmaa kertoo, että tekoälyn hyödyntämisessä sote-puolella ollaan nyt ottamassa isoa harppausta.
CGI tekee it-alan konsulttiyrityksenä töitä muun muassa sosiaali- ja terveysalan digitalisaation parissa. Oulussa yrityksellä on merkittävä sote-sektorin tuotekehityspiste, jossa Lähteenmaa oli käymässä.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut