-

Läpi ar­vok­kaim­pien metsien

Teemu Saloriutta päätti löytää pisimmän mahdollisen vaelluksen luonnonmetsissä. 200 kilometrin tutkimusmatkalla hän tajusi, että metsillä on toivoa.

Teemu Saloriutta päätti löytää pisimmän mahdollisen vaelluksen luonnonmetsissä. 200 kilometrin tutkimusmatkalla hän tajusi, että metsillä on toivoa.

Pitkä vaelluspäivä oli tuonut luontokuvaaja Teemu Saloriutan ystävineen vanhasta metsästä suuren, märän aapasuon reunalle Hammastunturin erämaan kaakkoisosassa.

Raate, tuo hankalakulkuisten soiden kruununjalokivi, kukki silmänkantamattomiin valkoisena tähtimerenä. Taivaalla tummat ukkospilvet nousivat aurinkoa vasten ja loivat suolle dramaattisen, elokuvamaisen valaistuksen. Ja sitten suon poikki kulki suuri hirvi.

–Tämmöisiä sattuu pitkillä reissuilla, kun on kaukana autoteistä, Saloriutta sanoo.

Hyvää juhannusta!

Lue Kaleva Digiä _2 kk vain 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä