Tässä pa­ris­kun­nan kodissa on 12 ne­liö­tä, kaksi lau­tas­ta ja kaksi mukia – Miro Vaa­ne­lan en­sim­mäi­nen omis­tus­asun­to kulkee mukana kei­koil­le

Anna Saari ja Miro Vaanela luopuivat keväällä vuokra-asunnostaan ja muuttivat pysyvästi retkeilyautoon. Pariskunta on yhtä mieltä siitä, mikä asumismuodossa on selkeästi parasta.

Miro Vaanela esittelee keittiön mukavuuksia. Molemmilla asukkailla on yksi lautanen ja yksi muki. Ne on nopeasti tiskattu.
Miro Vaanela esittelee keittiön mukavuuksia. Molemmilla asukkailla on yksi lautanen ja yksi muki. Ne on nopeasti tiskattu.
Kuva: Marttiina Sairanen

Alun perin Anna Saaren ja Miro Vaanelan oli tarkoitus vain lainata retkeilyauto ja kokeilla siinä asumista kevään aikana.

– Sovimme, että nyt mennään kerrankin rauhallisesti niin, että lainataan tai vuokrataan joltain tutulta auto, joka on kesäkäytössä. Asutaan siinä pääsiäiseen asti ja katsotaan sitten, tykkäämmekö siitä vai emme, Anna Saari kertoo.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä