Ou­lun­sa­lon kautta maail­mal­le

Aleksi Karppinen ei suunnitellut poliittista uraa, mutta uteliaisuus ja oikeudenmukaisuuden kaipuu veivät hänet Li Anderssonin viestinnän erityisavustajaksi Euroopan parlamenttiin.

Aleksi Karppinen ei suunnitellut poliittista uraa, mutta uteliaisuus ja oikeudenmukaisuuden kaipuu veivät hänet Li Anderssonin viestinnän erityisavustajaksi Euroopan parlamenttiin.

Tilaajille
Tilaajille
Oulunsalo

Kun Aleksi Karppinen, 33, seisoi teinipoikana Oulunsalon nuorisotalon lavalla kitara kädessään, hän ei aavistanut istuvansa vielä jonain päivänä Euroopan parlamentissa viestinnän erityisavustajana.

Matka Oulun seudulta Brysseliin rakentui uteliaisuudesta, oikeudenmukaisuuden tunteesta ja halusta avata mahdollisuuksia muillekin kuin itselleen.

– Oulun Lyseon lukiossa havahduin eriarvoisuuteen ja siihen, ettei kaikilla ole yhtäläisiä mahdollisuuksia tehdä samoja asioita, Karppinen muistelee nyt keskellä kiireistä Euroopan parlamenttia Strasbourgissa.

Lounasaika lähestyy, mutta Karppisen aikataulussa on hetki aikaa haastattelulle.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä