Tak­si­tol­pil­le ve­de­tään sähköjä – Ke­la-kyy­te­jä saa ensi vuonna ajaa vain uu­sim­man pääs­tö­nor­min täyt­tä­väl­lä die­sel­ka­lus­tol­la tai säh­kö­au­toil­la

Kotimainen taksikalusto sähköistyy samaa tahtia kuin henkilöautot, ja kohta inva- ja koululaiskyydit liikkuvat töpselivoimalla. Se antaa lisävirtaa kaluston uusimiselle ja käyttövoiman muutoksille, mutta esteeksi voi nousta sähkötaksien kova hankintahinta.

Kotimaiset pikkubussi- ja tilataksivalmistajat elävät uutta nousukautta koronavuosien jälkeen. Se näkyy Carsport Designin tehtaalla, jossa valmistaudutaan sähköisen kaluston läpimurtoon, hallituksen puheenjohtaja Juha Jonasson kertoo.
Kotimaiset pikkubussi- ja tilataksivalmistajat elävät uutta nousukautta koronavuosien jälkeen. Se näkyy Carsport Designin tehtaalla, jossa valmistaudutaan sähköisen kaluston läpimurtoon, hallituksen puheenjohtaja Juha Jonasson kertoo.
Kuva: Kari Pitkänen

Taksitolpilla on tapahtumassa näkyvä muutos tämän vuosikymmenen aikana. Yhä useampi mittarikyyti nyt ja lähitulevaisuudessa ajetaan sähkövoimalla.

Viime toukokuun myyntitilastot kuvaavat hyvin ajan henkeä. Kuukauden aikana rekisteröitiin kaikkiaan 167 uutta henkilö- ja tila-autoa taksikäyttöön. Niistä 67 oli täyssähkömalleja.

Tänä vuonna joka kolmas taksiksi hankittu uusi auto on ollut täyssähköauto, kun niiden osuus viime vuonna oli 24 prosenttia.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä