Kolumni

Taksin käyt­töön on aina liit­ty­nyt yli­mää­räis­tä jän­ni­tys­tä ul­ko­mail­la, ja nyt sitä voi kokea myös ko­ti­kul­mil­la

Vuosien takaisella Kambodžan-matkalla Phnom Penhiin saapuessa lentokentältä löytyi oitis luotettavan oloinen taksi valmiina viemään Sihanoukvillen rantakaupunkiin. Erinomaisesti englantia taitanut kuski ajoi uututtaan kiiltävää autoa, jossa oli kaikki viralliset tarrat ja tilpehöörit.

Kaupungin laitamilla kuljettaja pysäytti ja komensi ulos. Vieressä odotti pölyinen auto vailla taksin tunnusmerkkejä ja ratin takana kuski, joka ei puhunut sanaakaan englantia. Vastalauseita ei kuunneltu. Mikäpä auttoi.

Moottoritielle kuuluvalla nopeudella hevoskärryille soveltuvaa tienpahasta ajettu kolmituntinen oli pelottavin automatka ikinä.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut