Taivalkosken poliisiaseman lakkauttamista on perusteltu muun muassa säästöillä, tehostamisella ja toiminnan haavoittuvuuden pienenemisellä. Vanhempi konstaapeli Heikki Turpeinen ei kuitenkaan usko Taivalkosken aseman lakkautuksella olevan juurikaan vaikutusta säästöihin tai toiminnan tehostumiseen.
Kuva: Siru Väisänen
Taivalkosken poliisiasemalla ollaan tyrmistyneitä lakkautuspäätöksestä. Oulun poliisilaitos perustelee sitä sisäministeriön asettamien säästötavoitteiden lisäksi myös toiminnan tehostamisella. Taivalkosken aseman lisäksi poliisilaitos on lakkauttamassa Muhoksen ja Haapaveden poliisiasemat.
– Ollaan osattu odottaa, että jossakin vaiheessa lakkautus voi olla edessä, mutta vielä alkuvuodesta saimme kuulla, että siihen voi mennä vuosia, kertoo Taivalkosken asemalla työskentelevä vanhempi konstaapeli Heikki Turpeinen, 43.