Nivalan keskustassa sijaitsevassa Kyösti Kallion koulussa on noin 320 oppilasta.
Kuva: Heikki Uusitalo
Kuohunta Nivalan Kyösti Kallion alakoulun ympärillä jatkuu, kun kaupunki irtisanoi maanantaina koulunkäynninohjaajan epäasiallisen viestittelyn takia.
Irtisanomistapaus on Nivalassa jo toinen lyhyen ajan sisään, kun niin ikään Kyösti Kallion koulussa työskennellyt opettaja irtisanottiin pitkäaikaisen epäasiallisen käytöksen vuoksi 15. syyskuuta. Kaupungin asiakirjojen mukaan kyseessä oli toistuva epäasiallinen käytös, kuten alakouluikäisten tyttöjen koskettelu ja epäasialliset puheet.
Nivalan kaupungin sivistysjohtaja Riitta Viitakangas kertoo, että koulunkäynninohjaajan epäasiallinen viestittely on alkanut vuonna 2017.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut