Syyt­tä­jä vaatii elin­kau­tis­ta van­keut­ta Simossa teh­dys­tä hen­ki­ri­kok­ses­ta – syyt­teen mukaan murha tehtiin jul­mal­la tavalla

Syyttäjä vaatii Simossa tehdystä henkirikoksesta syytetylle miehelle elinkautista vankeusrangaistusta murhasta. Asian käsittely alkoi Lapin käräjäoikeudessa keskiviikkona.

Toiselle syytetyistä syyttäjä vaatii vähintään vuoden ja kuuden kuukauden mittaista ehdollista vankeusrangaistusta törkeästä pahoinpitelystä.

Henkirikos tapahtui viime kesäkuussa Simossa. Rikoksen uhri on paikkakuntalainen mies.

Syytteen mukaan miehet pahoinpitelivät uhria yksityisasunnossa.

Murhasta syytteen saanut mies on käyttänyt pahoinpitelyssä myös teräasetta. Lisäksi hän on syytteen mukaan palannut uhrin asunnolle jatkamaan pahoinpitelyä ainakin kaksi kertaa sen jälkeen, kun toinen syytetty on poistunut asunnolta.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä