Essee

Suur­val­lat sopivat asiois­ta pie­nem­pien ohi, eikä juuri kukaan tiedä, missä oi­keas­ti mennään – Näin oli myös ennen toista maail­man­so­taa

Max Jakobsonin 70 vuotta sitten ilmestynyt teos kuvaa päätöksenteon hapuilua ennen syöksymistä suureen sotaan. Kirja on taas piinallisen ajankohtainen, kirjoittaa Markku Heikkilä.

Kesäpaikan kirjahyllystä tarttui käteen alansa klassikko: Max Jakobsonin vuonna 1955 kirjoittama Diplomaattien talvisota – Suomi maailmanpolitiikassa 19381940.

Kirjoittaja on tuossa vaiheessa ollut vähän yli 30-vuotias nuori mies, mutta hän on ehtinyt jo käydä sodan ja nähdä sen jälkeen maailmaa toimittajana Lontoossa ja sanomalehtiavustajana Suomen Washingtonin lähetystössä.

Siitä ura eteni niin, että Jakobsonista tuli erittäin ansioitunut diplomaatti ja kirjoittaja, ja ainoa suomalainen, joka on ollut lähellä YK:n pääsihteerin paikkaa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Kaleva Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €