Sotaa Suomeen paennut uk­rai­na­lai­nen Vitali Tsens­ki: "Hai­luo­to on ollut minulle paikka, jossa voin sel­viy­tyä" – Krii­si­re­si­dens­si tarjoaa tai­tei­li­joil­le suojaa Hai­luo­dos­sa

Hailuodon Kulttuuritalo Päiväkodissa on toiminut jo muutaman kuukauden ajan taiteilijoiden kriisiresidenssi. Ukrainalainen näytelmäkirjailija Vitali Tsenski on sen ensimmäinen vieras. Hänestä on tullut lyhyessä ajassa myös talon saunamestari.

Ukrainalainen näytelmäkirjailija Vitali Tsenski tuli Hailuodon kriisiresidenssiin kolme kuukautta sitten, koska työskentelyolosuhteet Kiovassa olivat toivottomat.
Ukrainalainen näytelmäkirjailija Vitali Tsenski tuli Hailuodon kriisiresidenssiin kolme kuukautta sitten, koska työskentelyolosuhteet Kiovassa olivat toivottomat.
Kuva: Jukka-Pekka Moilanen

Huoneessa on työpöytä, pari tuolia, kaappi ja puinen levitettävä sohva. Ikkunasta avautuu rauhallinen maalaismaisema. Täällä hirsiseinien suojissa toimii Hailuodon kriisiresidenssi, joka tarjoaa työskentelyrauhaa taiteilijoille, joiden ilmaisunvapaus ja henki ovat uhattuna esimerkiksi sodan vuoksi.

Residenssi on toiminut Hailuodon Kulttuuritalo Päiväkodissa kolmen kuukauden ajan yhteistyössä kansainvälisen Artists at Risk -verkoston kanssa.

– Kun Ukrainan sota valitettavasti alkoi, tuli ajatus, voisimmeko olla jotenkin avuksi.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä