Simossa ku­va­taan mys­tee­rie­lo­ku­vaa yöt­tö­män yön avulla – "Meidän ku­vaus­päi­väm­me ovat te­hok­kai­ta"

Meri-Lapissa kuvauksia tehdään reilun viikon verran. Tämän jälkeen 15–25-henkinen työryhmä siirtyy Inarin erämaahan.

Etualalla oikealla rovaniemeläinen Elina Pentinsaari ja pääosaa esittävä Sara Paulamäki. Ohjaaja-käsikirjoittaja Tony Heino seuraa silmä tarkkana kotieläinpuisto Arkadiassa kuvatun kohtauksen etenemistä.
Etualalla oikealla rovaniemeläinen Elina Pentinsaari ja pääosaa esittävä Sara Paulamäki. Ohjaaja-käsikirjoittaja Tony Heino seuraa silmä tarkkana kotieläinpuisto Arkadiassa kuvatun kohtauksen etenemistä.
Kuva: Karoliina Marttala

Simossa kuvataan parhaillaan Milena -elokuvaa, joka tulee ensi-iltaan syksyllä 2025. Kyseessä on mysteeridraama, jossa etsitään Lapin erämaahan matkannutta nuorta italialaista naista.

Kuvauksia tehdään muun muassa kotieläinpuisto Arkadiassa, kalastuskeskus Lohirannassa ja soidensuojelualue Martimoaavalla. Tarina alkaa Meri-Lapista ja se päättyy Inariin.

Ohjaaja-käsikirjoittaja Tony Heino sanoo tykästyneensä Lappiin kokonaisuudessaan.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä