-

Suisto sai pro­fes­so­rin kiin­ty­mään Ouluun

Matti Muhos pohtii työkseen, kuinka poistaa esteitä yrittäjyyden tieltä. Vapaa-ajalla hän kulkee kaupunkiluonnossa ja kerää vetten antimet talteen.

Matti Muhos pohtii työkseen, kuinka poistaa esteitä yrittäjyyden tieltä. Vapaa-ajalla hän kulkee kaupunkiluonnossa ja kerää vetten antimet talteen.

Autojätti Toyotalta peräisin olevassa Lean-ajattelussa pyritään tehokkuuteen tuotannossa. Turhat toiminnot karsitaan ja hävikki minimoidaan.

Sama filosofia toteutuu nyt Oulun Kuusisaaren rannassa, jossa Matti Muhos perkaa kalaa.

Iso muovisaavillinen siikoja on ensin suomustettava. Sitten kalat avataan, perataan, huuhdellaan ja leikataan fileiksi.

Työkseen Muhos johtaa Oulun yliopiston Kerttu Saalasti Instituuttia ja toimii kasvun johtamisen, uudistuvan liiketoiminnan ja digitalisaation professorina.

Lean-ajatteluakin on vuosien saatossa tullut opetettua, hän kertoo.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä