
Ajan hammas on purrut pian 50 vuoden ikään ehtineen kappelin ulkopintoihin. Kappelin ulkopinnat korjataan remontissa ja rakennusta laajennetaan hieman nykyisten krematoriotilojen kohdalta. Laajennuksessa krematorioon lisätään toinen tuhkausuuni.
Kuva: Jarmo Kontiainen
Vuonna 1973 käyttöön vihittyä Intiön kappelia odottaa laaja peruskorjaus. Oulun seurakuntayhtymän yhteinen kirkkoneuvosto päätti elokuussa käynnistää remontin hankesuunnittelun.
Oulun seurakuntayhtymän kiinteistöjohtaja Jaana Valjus kertoo, että hankesuunnittelu on tarkoitus saada valmiiksi keväällä, jonka jälkeen edetään toteutussuunnitteluun. Toteutussuunnittelulle on varattu aikaa noin vuoden verran. Remontti on tarkoituksena toteuttaa vuosien 2023–2024 aikana.
Korjaustöiden aikana kappeli on pois siunauskäytöstä. Krematorio pyritään pitämään mahdollisimman hyvin toiminnassa myös korjaustöiden aikana.
Korjattu Intiön kappeli on tavoite saada käyttöön tammikuussa 2025.

Tätä nykyä kappelissa on suuri seppelhuone, joka ei enää palvele nykyisiä käyttötarpeita.