Seu­raa­va lakko lä­hes­tyy: Sulkisi PAMin mukaan kaikki Pris­mat, Ci­ty­mar­ke­tit ja Lidlit, Oulun seu­dul­la mukana Tok­man­ne­ja ja Hal­pa-Hal­le­ja

Palvelualojen ammattiliitto PAMilla on parhaillaan menossa kahden päivän lakko, ja seuraava lakonuhka lähestyy viikon päästä.

Mikäli sopua ei synny, ensi viikon torstaina alkaa 16.2.–18.2. kestävä uusi lakko.

Lakonuhka koskee PAMin mukaan koko maan kaikkia Citymarketeja, Prismoja sekä Lidlin myymälöitä.

Lakko koskisi Oulun seudulla myös osaa Tokmannin ja Halpa-Hallin myymälöistä. Pamin mukaan työtaistelutoimet kohdistuisivat alkaessaan Toppilan, Kaijonharjun ja Jukolan Tokmanneihin.

Halpa-Halleista alueella uhan alla ovat Haukipudas, Muhos, Liminka, Raahe ja Ylivieska.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä