Sel­vi­tys: Po­lii­sin pe­rus­pal­ve­luis­sa on iso­ja­kin alueel­li­sia eroja, hä­ly­tys­teh­tä­viä hoi­de­taan enemmän pu­he­li­mel­la – Miten käy Oulun ja Lapin po­lii­si­lai­tos­ten?

Selvityksessä ehdotetaan, että Suomeen muodostettaisiin Suomen Poliisi –niminen virasto.

Poliisin peruspalveluissa on merkittäviä alueellisia eroja, paljastaa sisäministeriön teettämä selvitys.

Torstaina julkaistun selvityksen mukaan kaikissa poliisin peruspalveluissa esiintyy poliisilaitoskohtaisia eroja ja osa näistä eroista on suuria.

Selvitys osoittaa, että erityisesti harvaan asutuimpien alueiden valvonta- ja hälytyspalvelut ovat heikentyneet poliisin keskitettyä toimintojaan kaupunkeihin ja taajamiin.

– Poliisi ei ole kaikkialla ihmisten arjessa läsnä, myöntää selvitystyössä poliisin asiantuntijana toiminut Oulun poliisilaitoksen apulaispoliisipäällikkö Arto Karnaranta.

Hän tuki varsinaisena selvityshenkilönä toiminutta varatuomari Juhapekka Ristolaa tehtävässään.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä