– Meillä jokaisella on ympärillämme ja käytössä niitä, Oulun yliopiston mikroelektroniikan tutkimusyksikön johtaja, professori Heli Jantunen kertoo.
Puheenaiheena ovat sähkökeraamit, muun muassa niistä mikroelektroniikan tutkimusyksikkö tunnetaan tiedemaailmassa. Sähkökeraameja käytetään kännyköissä, palovaroittimissa, autoissa ja ties missä.
Keraamista monelle tulee mieleen ensimmäiseksi keramiikka ja tässä ollaan jäljillä. Keraami on yleisnimitys kiinteille, kiteisille materiaaleille, joita valmistetaan epäorgaanisista lähtöaineista yleensä korkeissa lämpötiloissa. Posliini on kaikille tuttu keraami.
Entä se sähkökeraami?
– Materiaali valmistetaan kuten keraamit, vaikkapa kahvikupit.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut