Tilaajille

Säh­köis­tä ajo­kort­tia pitää vielä odottaa ainakin pari vuotta – EU ke­hit­tää ajo­kort­tia osaksi di­gi­taa­lis­ta EU-lom­pak­koa

Digitalisaatio jatkuu Liikenne- ja viestintävirasto Traficomin pääjohtajan Jarkko Saarimäen mukaan liikenteessä voimakkaana. Se antaa aiempaa paremmat mahdollisuudet kehittää matkaketjuja ja eri toimijoiden palvelujen yhteistoimintaa.

Liikenne- ja viestintäviraston (Traficom) pääjohtaja Jarkko Saarimäki arvelee, että EU:ssa voidaan saada parissa vuodessa digitaalinen ajokortti käyttökuntoon.
Liikenne- ja viestintäviraston (Traficom) pääjohtaja Jarkko Saarimäki arvelee, että EU:ssa voidaan saada parissa vuodessa digitaalinen ajokortti käyttökuntoon.
Kuva: Jukka-Pekka Moilanen

Sähköistä ajokorttia saadaan vielä odottaa ehkä pari-kolme vuotta. Näin sanoo Liikenne- ja viestintäviraston (Traficom) pääjohtaja Jarkko Saarimäki.

– Yhä edelleen lainsäädäntö edellyttää, että pystyt näyttämään perinteisen ajokortin, jos poliisi sitä kysyy.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä