Sähköautoilija Heikki Artman latasi Rovaniemen Saarenkylällä täyssähköautoaan paluumatkalla Tampereelle. Sitä ennen auto oli saanut virtaa Ivalossa ja Sodankylässä kotiinpaluuta varten.
Kuva: Jussi Leinonen
Saariselällä viisi päivää viettänyt tamperelainen Heikki Artman joutui hinauttamaan viime perjantaina täyssähköautonsa Ivaloon ladattavaksi, jotta pääsi maanantaina kotimatkalle vaimonsa kanssa.
Saariselän ainoa sähköautojen teholatauspiste ja toinen peruslatauspaikka olivat pois käytöstä ja toisessa peruslatauspaikassa ei saanut ainakaan hänen autoaan ladattua. Tavallisiin parkkipaikkojen sähkötolppiin hän ei voinut kulkuvälinettään laittaa lataukseen, koska niitä ei saa käyttää täyssähköauton lataukseen.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut