Sään vii­le­ne­mi­nen tuo lu­mi­kuu­ro­ja Ouluun – Liuk­kai­siin ke­lei­hin kan­nat­taa va­rau­tua öisin ja varhain aamulla

Sääennusteet lupailevat lumisateita Ouluun etenkin perjantain ja lauantain vastaisille öille.
Sääennusteet lupailevat lumisateita Ouluun etenkin perjantain ja lauantain vastaisille öille.
Kuva: Mikko Halvari

Sää viilenee loppuviikoksi ja matalapaine tuonee lumikuuroja Ouluunkin. Ilmatieteen laitoksen meteorologi Helena Laakso kertoo jo keskiviikon olevan alkuviikkoa viileämpi ja päivälämpötilat jäävät alle kymmenen asteen.

– Päivällä voi tulla vesikuuroja ja illalla vähän lumisempiakin muotoja, Laakso lisää keskiviikosta.

Kylmää ilmaa virtaa Suomeen torstaista lauantaihin ja yölämpötilat putoavat pakkaselle. Sateita voi tulla lumena ja räntänä.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä