Tilaajille

Ru­no­viik­ko nuortuu ja hyppää Ou­lun-ju­nan kyytiin

Tympeät tytöt ja Kaninkolon asukit valloittavat Kajaanin heinäkuussa. Oulusta Runoviikolle matkustaa Tangoteatteri Kiuta. Junassa välillä Kajaani–Oulu–Kajaani pääsee Suven runoilijoiden matkaan.

Kajaanin Runoviikko juhlistaa heinäkuussa 50-vuotista taivaltaan. Juhlavuoden ohjelman on kuratoinut taiteellinen johtaja Kati Outinen, jolle tämä kesä festivaalilla on viimeinen.
Kajaanin Runoviikko juhlistaa heinäkuussa 50-vuotista taivaltaan. Juhlavuoden ohjelman on kuratoinut taiteellinen johtaja Kati Outinen, jolle tämä kesä festivaalilla on viimeinen.
Kuva: Kajaanin Runoviikko

Kajaanin Runoviikko täyttää pyöreät 50 vuotta. Juhlavuosi ei nojaa pelkkään nostalgiaan, vaan sisältää myös uusia avauksia. Ohjelmistossa on tällä kertaa harvinaisen paljon esityksiä, joiden kohderyhmänä ovat nuoret.

– Heräsi ajatus, että mitäpä jos tarjoamme nuorille tasavertaisen mahdollisuuden osallistua Runoviikolle sekä esittämällä omia esityksiä että käymällä katsomassa muiden esityksiä, Runoviikon taiteellinen johtaja Kati Outinen kertoo.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä