Muun muassa Valtavaaralla Kuusamossa on nyt syytä välttää jyrkkiä rinteitä lumivyöryvaaran takia. Kuvituskuva Valtavaaralta helmikuulta 2018.
Kuva: Mikko Halvari
Muun muassa Rukan seudulla on huomattava lumivyöryvaara ja vyöryolosuhteet ovat vaaralliset, kertoo Ilmatieteen laitos perjantaina antamassaan vyöryennusteessa. Sama tilanne on pohjoisempana Pyhä-Luoston, Saariselän, Ylläs-Levin ja Ounas-Pallaksen alueilla.
Vaaraluokka "huomattava" on viisiportaisen vaara-asteikon puolivälissä. Ennuste ja varoitukset koskevat hoitamattomia luonnonrinteitä, eivät siis hoidettuja ja ylläpidettyjä rinteitä, joissa lumi on sitoutunut eikä lähde liikkumaan.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut