Ro­va­nie­mel­lä pien­ko­ne upposi jäihin las­keu­tues­saan – len­to­ko­ne on upo­tet­tu ja ank­ku­roi­tu, nosto aloi­te­taan kun pai­kal­le saadaan he­li­kop­te­ri

Kuvassa lentokonetta nostetaan jäistä torstaina noin kello 12. Jää on liian heikkoa suurille ajoneuvoille, joten nostotyöt pitää hoitaa toisella tavalla.
Kuvassa lentokonetta nostetaan jäistä torstaina noin kello 12. Jää on liian heikkoa suurille ajoneuvoille, joten nostotyöt pitää hoitaa toisella tavalla.
Kuva: Pekka Aho

Pienlentokone laskeutui Kemijoen jäälle ja upposi jokeen Rovaniemellä Alakorkalossa torstaiaamuna.

Pelastuslaitos sai hälytyksen onnettomuudesta noin kello kymmenen.

Pelastuslaitoksen tietojen mukaan koneessa ei ollut vikaa, vaan se laskeutui oikein suksien kanssa, mutta jää petti alta laskun loppuvaiheessa.

Lentokoneen kuljettaja pääsi pois lentokoneesta ennen koneen uppoamista, eikä loukkaantunut tilanteessa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä