"Ro­sa­tom puo­lus­taa etu­jaan, kunnes kaikki on täy­tet­ty" – Ve­nä­läi­set vaa­ti­mas­sa Fen­no­voi­mal­ta yhä enemmän kor­vauk­sia

Pyhäjoelle ydinvoimalaa rakentanut venäläinen valtionyhtiö Rosatom kertoo Kalevalle tehneensä yhden sijasta useita vahingonkorvauspyyntöjä Fennovoimaa vastaan. Niitä käsitellään parhaillaan kansainvälisessä välimiesoikeudessa.

Rosatomin on tiedetty hakeneen Fennovoimalta noin kolmen miljardin euron korvausta perusteena sopimuksen laiton irtisanominen, mutta mahdollisesti vaatimuksia on esitetty lisää.

Varmuutta ei ole, sillä venäläisyhtiöstä ei anneta tarkempia tietoja siitä, onko heillä muita uusia korvausvaatimuksia vai liittyvätkö ne sopimuksen purkuun.

– Koska välimiesoikeusmenettelyt ovat vielä käynnissä ja ne ovat luottamuksellisia, emme voi  kertoa mitään yksityiskohtia, Rosatomista viestitetään suomalaisen tytäryhtiönsä Raos Voiman kautta.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä