Rekat kip­pa­si­vat ki­vi­las­tin­sa mereen Riu­tun­ka­ris­sa: Tältä näytti Hai­luo­don jät­ti­työ­maan aloitus

Oululainen Eero Pirilä (69) on maanantaiaamuna yhdeksän jälkeen Riutunkarin lauttarannassa. Mies on pyöräillyt varta vasten 25 kilometrin matkan nähdäkseen, kuinka Hailuodon kiinteän yhteyden rakentaminen alkaa.

– Tämä on historiallinen päivä. Toistakymmentä rekkaa ajoi Hailuodontietä sinä aikana, kun tänne tulin, mies laskeskelee, kaivaa puhelimen taskustaan ja alkaa kuvata työmaata.

Riutunkarissa louherekat kippaavat kuormansa rannan tuntumaan, ja puskutraktorit alkavat levittää kiviainesta. Ensin tehdään työnaikainen satama ja varastokenttä, jonka jälkeen alkaa varsinaisen pengertien tekeminen.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä