Säästötoimet: Mitä ti­loil­le käy, kun il­mas­toin­ti sul­je­taan yöksi? Ky­syim­me oleel­li­sia ky­sy­myk­siä Oulun sääs­tö­toi­mis­ta

Kalakauppa: Nor­ja­lai­nen lohi ei ole niin kal­lis­ta kuin ihmiset ku­vit­te­le­vat

Taide: Elisa Her­net­kos­ken Vul­va-sar­ja syntyi van­hois­ta pos­ti­mer­keis­tä

Mainos: Tilaa tästä Kaleva Digi 13,90 €/kk

Tilaajille

"Rau­ta­ruuk­ki tullee Raa­heen!" – Pauli Ylitalo kir­joit­ti juh­la­näy­tel­män poh­jois­mai­den suu­rim­mal­le te­räs­teh­taal­le

Täyttä terästä paljastaa, millainen jännitysnäytelmä oli saada Rautaruukin terästehdas Raaheen. Juonessa on mukana myös tasavallan presidentti Urho Kekkonen.

Raahen Teatterilla on pitkä historia Rautaruukin yhteistyökumppanina tehtaan alkuvuosista lähtien. – Teatteriharrastus on tarjonnut monelle rautaruukkilaiselle ja nykyiselle SSAB:n työntekijälle työn vastapainoa, Pauli Ylitalo kertoo.
Raahen Teatterilla on pitkä historia Rautaruukin yhteistyökumppanina tehtaan alkuvuosista lähtien. – Teatteriharrastus on tarjonnut monelle rautaruukkilaiselle ja nykyiselle SSAB:n työntekijälle työn vastapainoa, Pauli Ylitalo kertoo.
Kuva: Vesa Joensuu

Raahen Teatteri tilasi käsikirjoittaja ja musiikkimies Pauli "Poksi" Ylitalolta kesäteatterinäytelmän Täyttä terästä Rautaruukin terästehtaan vaiheista kesäksi 2021. Silloin Raahen Rautaruukki eli nykyinen SSAB:n Raahen tehdas täytti 60 vuotta. Koronan takia juhlanäytelmä saa ensi-iltansa vasta tänä kesänä – vuoden viiveellä. Ensi-ilta on keskiviikkona 29. kesäkuuta.

Ensimmäisen punavalkoisen linjakepin Saloisten Rojuniemelle iski "muurahaistason työntekijä" Esko Suomela 10. toukokuuta 1961. Sitä ennen oli näytelty mutkikas jännitysnäytelmä, minne kulmalle Suomea uusi terästehdas lopulta rakennetaan.

Musiikkiteatterinäytelmä paljastaa yksityiskohtia siitä, kuinka tiukasti terästehtaasta kilpailtiin ja millä keinoilla.

Raahen seudulla tehtaan vahvoja puuhamiehiä olivat etenkin pormestari Yrjö Reinilä ja kansanedustaja Antti Kinnunen. Juonessa on mukana myös ensimmäistä kauttaan istuva tasavallan presidentti Urho Kekkonen.

"Keskeisiä nimiä piti paljon keksiä, koska sukulaisia on vielä elossa. Kuolleitten kanssa pärjää paremmin, mutta omaisten kanssa ei niin hyvin."

Jatka lukemista vain _eurolla_

Tutustu kuukauden ajan, voit peruuttaa milloin vain.