Vaalikone: Löydä sinulle sopivin ehdokas Kalevan vaa­li­ko­nees­ta

Syntyvyys: Syn­ty­vyys painui pak­ka­sel­le Poh­jois-Poh­jan­maal­la en­sim­mäis­tä kertaa 150 vuoteen

Koti-Kaleva: Ou­lu­lais­ko­dis­sa lapset saavat leikkiä ja näkyä joka pai­kas­sa

Mainos: Jakajaksi Kaleva Mediaan kesän ajalle - tutustu ja hae tästä

RAUlta uusi lak­ko­va­roi­tus – rau­ta­tie­lii­ken­teen py­säyt­tä­vä ve­tu­rin­kul­jet­ta­jien lakko uhkaa pi­den­tyä

Rautatiealan unioni RAU antoi tiistaina uuden lakkovaroituksen, joka uhkaa pidentää veturinkuljettajien lakonuhkaa. Jos työriidassa ei päästä sopuun ennen maanantaita, veturinkuljettajat aloittavat toistaiseksi voimassa olevan lakon.

Aiempi kahden viikon lakonuhka pitenee siis siten, että päättymispäivää lakolle ei ole.

Jos lakko toteutuu, se pysäyttäisi koko junaliikenteen.

Työnseisauksen syynä on RAUn ja Palvelualojen työnantajat Palta ry:n välisiin työehtosopimusneuvotteluihin liittyvät erimielisyydet.

Työriitaa on soviteltu valtakunnansovittelija Anu Sajavaaran johdolla 21. helmikuuta alkaen. Työministeri Tuula Haatainen (sd.) siirsi valtakunnansovittelijan esityksestä 6. maaliskuuta ilmoitetun lakon alkamaan 20. maaliskuuta.