Kohti mykkien kivien salaisuutta
Ratkeaako jätinkirkkojen arvoitus? Oululaistutkijat lähestyvät Perämeren ikivanhoja kivirakennelmia uusin keinoin.
Tutkijatohtori Siva Ariram ja väitöskirjatutkija Timo Mäenpää Oulun yliopiston tieto- ja sähkötekniikan tiedekunnasta kantavat maatutkaa kuin taulun haavoittunutta enkeliä ikään.
Monta kertaa pitkin ja poikin, järjestelmällisesti eri suuntiin. Muutama kierros pystykiven ympärillä.
Kolmen kilon painoinen laite piippailee välillä. Se kerää tietoa kolmen neljän metrin syvyydestä myöhempää analyysiä varten.
Yleensä maatutkaa käytetään pinnanalaisten rakenteiden, kuten sähköjohtojen ja vesiputkien, selvittämisessä. Lisäksi siitä on hyötyä esimerkiksi jäätiköntutkimuksessa. Nyt tutkimuksen kohteena on kuitenkin jätinkirkko Oulun Rajakankaalla.