Rans­ka­lais­yh­tiö kaa­vai­lee polt­to­ai­ne­teh­das­ta Oulun Orit­ka­riin – jopa sata pysyvää työ­paik­kaa

Ranskalainen yritys Verso Energy on varaamassa tonttia uudelle tehtaalle, joka tuottaisi vetyä ja synteettisiä polttoaineita Oulun satama-alueella.

Ilmakuva Verso Energyn suunnitteluvarausalueesta Oulun Oritkarissa. Alueelle tarvitaan vielä lisää maa-ainesta ennen käyttöä teollisuuslaitoksen alueena.
Ilmakuva Verso Energyn suunnitteluvarausalueesta Oulun Oritkarissa. Alueelle tarvitaan vielä lisää maa-ainesta ennen käyttöä teollisuuslaitoksen alueena.
Kuva: Verso

Ranskalainen yritys Verso Energy on varaamassa Oulun satamasta tonttia uudelle tehtaalle, joka tuottaa vetyä ja synteettisiä polttoaineita.

Verso Energy on jo käynnistänyt useita projekteja Ranskassa rakentaakseen vety- ja synteettisten polttoaineiden tehtaita.

Verso Energyn synteettisten polttoaineiden tuleva tuotanto Ranskassa perustuu yhtiön uusiutuvan vedyn tuotantoon ja hiilidioksidiin, jotka on otettu talteen esimerkiksi paperi- ja sellutehtaista tehtaan läheisyydessä.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä