Puu-Rak­si­lan kaa­va­muu­tos eteni luon­nos­vai­hee­seen, vanhat talot ja Teuvo Pak­ka­lan koulu saa­mas­sa suo­je­lu­mer­kin­nän

Ratkaisuna liikenteeseen liittyviin ongelmiin kaavassa varaudutaan katkaisemaan henkilöautojen läpiajoliikenne Tehtaankadulta Puutarhakadulle ja Karjakadulle.

Puu-Raksilaa ja Teuvo Pakkalan koulua koskevan kaavamuutoksen päätarkoitus on varmistaa alueen säilyminen nykyisellään. Aloitteen kaavamuutokseen on tehnyt Raksilan asukasyhdistys.
Puu-Raksilaa ja Teuvo Pakkalan koulua koskevan kaavamuutoksen päätarkoitus on varmistaa alueen säilyminen nykyisellään. Aloitteen kaavamuutokseen on tehnyt Raksilan asukasyhdistys.
Kuva: Pekka Peura

Oulun Puu-Raksilan asemakaavamuutos etenee jälleen. Asemakaavan muutosluonnos oli tiistaina Oulun yhdyskuntalautakunnan käsiteltävänä. Kaavahanke on käynnistynyt jo kesällä 2019.

Kaavamuutoksella halutaan saattaa alueen suojelustatus ajan tasalle. Puu-Raksila on määritelty valtakunnallisesti merkittäväksi rakennetuksi kulttuuriympäristöksi, jonka arvot tulee säilyttää. Voimassa oleva asemakaava ei tätä huomioi, sillä se on laadittu yli puoli vuosisataa sitten.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä