Oulun Ruskossa sijaitsevassa tavaratalossa sattui kaksi samantapaista tilannetta tiistaina, kun putkasta päässeet henkilöt tulivat vuoronperään liikkeeseen ja varastivat tavaraa.
Tiistaina aamulla putkasta lähtenyt henkilö yritti viedä kaupan omaisuutta maksamatta ja vartija otti hänet kiinni. Henkilö vastusteli kiinniottoa, ja hänet jouduttiin raudoittamaan. Muutama tunti myöhemmin liikkeeseen tuli toinen juuri putkasta päässyt henkilö, joka myös näpisteli tavaraa. Hän on syyllistynyt anastukseen 15 kertaa vuoden sisällä.
Kumpikin heistä vietiin takaisin poliisivankilaan.
Tiistain aikana Oulun poliisin partiot pysäyttivät liikenteessä useita huumeita käyttäneitä kuljettajia.
Iltapäivällä Pohjantiellä henkilöauton kuljettajalle tehty huumepikatesti antoi positiivisen tuloksen. Lisäksi autosta löytyi huumausainetta. Kuljettajalla oli aiemmin määrätty ajokieltoon. Häntä epäillään rattijuopumuksesta, huumausaineen käyttörikoksesta ja kulkuneuvon kuljettamisesta oikeudetta.
Myös Pudasjärvellä poliisipartio pysäytti henkilöauton kuljettajan, jonka huumepikatestin tulos oli positiivinen. Kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta.
Illalla Ruskossa Oulussa poliisi pysäytti moottoripyöräilijän, jonka kuljettaja vaikutti päihtyneeltä. Huumepikatestin tulos oli positiivinen. Lisäksi sekä kuljettajan että matkustajan hallusta löytyi huumausainetta. Kuljettaja määrättiin väliaikaiseen ajokieltoon ja häntä epäillään rattijuopumuksesta ja huumausaineen käyttörikoksesta. Matkustajaa sakotettiin huumausaineen käyttörikoksesta.