Pureeko IoT-lai­te vai mikä se on? Esi­nei­den in­ter­net ja ro­bo­tiik­ka tar­vit­se­vat osaajia eri por­tai­siin

Koulutuskuntayhtymä OSAO panostaa myös robotteihin ja esineiden internetiin ja on rakentanut alan oppimisympäristön. IoT-teknologian ja robotiikan käyttö lisääntyy.

OSAOssa voi tutustua esineiden internetin mahdollisuuksiin, sosiaalisiin robotteihin ja niiden hyödyntämiseen hyvinvointiteknologiassa.
OSAOssa voi tutustua esineiden internetin mahdollisuuksiin, sosiaalisiin robotteihin ja niiden hyödyntämiseen hyvinvointiteknologiassa.
Kuva: Pekka Peura
Mistä on kyse RobIoT- testaus- ja oppimisympäristössä, OSAOn projektipäällikkö Janne Lyly?

– Siellä on nimensä mukaisesti robotteja. Me olemme hankkeessa hyvinvointipainotteisia. Roboteissa on hyvinvointitekniikkaan liittyen palveluita, jotka auttavat ihmisiä. Toinen puoli asiaa on IoT eli esineiden internet. Meillä on siihen liittyviä, eri toimittajilta olevia IoT-paketteja, jotka sisältävät antureita. Niissä keskitytään esimerkiksi ilman laatuun liittyviin asioihin ja niiden mittaukseen.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä