Miten Oulun merellisyys näkyy matkailoijoille? Kaleva kysyi asiaa turisteilta heinäkuun ensimmäisellä viikolla. Kuvassa on rakenteilla oleva Ranta-Toppilan venesataman aallonmurtaja ja taustalla asuinalueen rakentumista.
Kuva: Maiju Pohjanheimo/Arkisto
Sunnuntain näköislehdessä Kalevan kokoama Sunnuntaikäräjät-raati ottaa kantaa Ouluun matkailukaupunkina.
Oulu on perustettu 1600-luvun alussa ja se on ikivanha satama- ja merikaupunki, mutta onko se sitä nykyään? Miten meri näkyy Ouluun tuleville turisteille? Onko Oulu matkailijoille merikaupunki?
Lomamatkailijoita liikkuu Oulussa eniten heinäkuussa ja suurin osa heistä käy ainakin torilla, kävelykadulla sekä Nallikarissa.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut