Pro­fes­so­ri­lii­ton toi­min­nan­joh­ta­ja: Oulun yli­opis­to tar­vit­see reh­to­rik­seen ko­ke­neen pro­fes­so­rin

Professoriliiton mukaan akateeminen tausta painaa rehtorivalinnassa johtamisosaamista enemmän.

Oulun yliopisto tarvitsee rehtorikseen kokeneen professorin, arvioi Professoriliiton toiminnanjohtaja Tarja Niemelä.

Professoriliitto on suomalaisten professorien edunvalvontajärjestö.

Oulun yliopiston seuraavalla rehtorilla tulisi Niemelän mielestä olla vahvat tutkimusnäytöt sekä laaja näkemys tutkimukseen perustuvasta yliopisto-opetuksesta.

Hän korostaa, että akateeminen tausta painaa yliopiston rehtorivalinnassa johtamisosaamista enemmän.

– Tehtävä edellyttää vahvaa toimintaympäristön tuntemista.

Oulun yliopiston rehtorin tehtävää haki määräaikaan mennessä 19 henkilöä.

Hakijajoukossa on Niemelän mukaan useita henkilöitä, jotka ovat akateemisesti ansioituneita ja joilla on johtamiskokemusta.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä