Pro­fes­so­ri Jaakko Hä­meen-Ant­ti­laa tur­haut­taa välillä osal­lis­tua kes­kus­te­luun is­la­mis­ta – "Ra­di­ka­li­soi­tu­mi­nen ei nouse is­la­mis­ta"

60 vuotta täyttävä professori Jaakko Hämeen-Anttila katsoo Suomea Skotlannista Edinburgin yliopistosta päin ja ajattelee, että Suomi on erinomainen maa mutta ei se kokoaan suurempi ole.

STT
Jaakko Hämeen-Anttila on ollut Edinburgin yliopiston arabian kielen ja islamin tutkimuksen professorina vuodesta 2016.
Jaakko Hämeen-Anttila on ollut Edinburgin yliopiston arabian kielen ja islamin tutkimuksen professorina vuodesta 2016.
Kuva: Andy Buchanan

Professorit tutkivat jänniä asioita.

Sen verran Jaakko Hämeen-Anttila tiesi professorin työstä siinä vaiheessa, kun hän tiesi haluavansa professoriksi. Malli tuli kotoa, sillä Hämeen-Anttilan isä Antero Hämeen-Anttila työskenteli Oulun yliopistossa tähtitieteen professorina.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Ilmoita asiavirheestä