PPSHP:n tar­tun­ta­tau­deis­ta vas­taa­va lääkäri puo­lus­taa laa­jois­ta kou­lu­ka­ran­tee­neis­ta luo­pu­mis­ta: "Lasten ot­ta­mi­nen pois kou­luis­ta ei itse asiassa edes suojaa van­hem­pia"

OYSin infektiolääkäri Teija Puhto muistuttaa, että laajoista koulukaranteeneista luopuminen on THL:n linjaus, jota yliopistolliset sairaanhoitopiirit kannattavat. Arkistokuva.
OYSin infektiolääkäri Teija Puhto muistuttaa, että laajoista koulukaranteeneista luopuminen on THL:n linjaus, jota yliopistolliset sairaanhoitopiirit kannattavat. Arkistokuva.
Kuva: Jukka-Pekka Moilanen

Keskustelu laajoista koulukaranteeneista luopumisesta ei ota laantuakseen Oulun seudulla. Koulukaranteeneista luovuttiin jo lokakuussa, mutta aihe on noussut pinnalle Oulun epidemiatilanteen pahennuttua.

Pohjois-Pohjanmaan linjausta ihmetellään muun muassa siksi, että naapurisairaanhoitopiirissä Lapissa laajat koulukaranteenit ovat yhä käytössä, vaikka Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen ohjeistus syksyltä ei puolla laajojen koulukaranteenien käyttöä. Oulun yliopistollisen sairaalan osastonylilääkäri, sairaanhoitopiirin tartuntataudeista vastaavan lääkäri Teija Puhton mukaan yliopistolliset sairaanhoitopiirit kannattavat laajalti THL:n linjausta.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä