Postin hen­ki­lö­koh­tai­nen palvelu lo­pe­te­taan Hau­ki­pu­taal­ta, lä­him­mät pal­ve­lu­pis­teet Iissä ja Oulussa – Mu­hok­sel­la pal­ve­lu­jen paikka vaihtuu

Myös Haukiputaan ja Muhoksen muutosten taustalla ovat Postin mukaan osuuskauppa Arinan irtisanomat sopimukset. Lisäksi henkilökohtaisen palvelun tarve vähenee koko ajan.

Posti jatkaa palvelupaikkojensa uudelleenjärjestelyä Oulun seudulla.

Henkilökohtaista palvelua tarjoava niin sanottu täyden palvelun asiointipaikka lopetetaan Haukiputaan S-marketista 8. huhtikuuta. Tämän jälkeen henkilökohtaista palvelua postiasioissa saa Iissä entisessä OP:n talossa toimivasta Metka-tuotteesta.

Oulun suunnassa Haukipudasta lähimmät palvelupostit ovat Kaijonharjun K-supermarketissa ja Ruskon Citymarketissa.

Muhoksella puolestaan postipalvelut on jo lopetettu viime viikolla S-marketista. Henkilökohtaista palvelua haluavien on suunnattava Ouluun 26. huhtikuuta saakka. Siitä alkaen Muhoksella postin täydet palvelut saa Valtatie 11:ssä sijaitsevasta Pietan puodista.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä