Kouluruoka: Oulun kou­luis­sa tar­jot­tu oudon ha­jui­nen jau­he­li­ha­keit­to tut­ki­taan la­bo­ra­to­rios­sa

ADHD: Oulussa ke­hi­tet­tiin peli, joka voi jopa pal­jas­taa lapsen ADHD:n

Sirkus: Kahden lapsen äiti sai syk­syl­lä puhelun ja päätti karata sir­kuk­sen matkaan

Mainos: Tilaa tästä Kaleva Digi 13,90 €/kk

Tilaajille

Porojen rat­kai­se­vin kuo­lin­syy ei ole lii­ken­ne, nälkä tai pedot vaan stressi – ihmisen toi­min­ta on omiaan ai­heut­ta­maan eläi­mil­le stres­siä

Myös metsästäjien pitäisi ottaa eläinten stressi paremmin huomioon, sanoo kuusamolainen hirvieläinsairauksien dosentti Sauli Laaksonen

Erityisen stressaavaa eläimelle on kiinni pidetyksi tuleminen. Näin voi käydä poroerotuksissa tai kun hirvaita kuohitaan.
Erityisen stressaavaa eläimelle on kiinni pidetyksi tuleminen. Näin voi käydä poroerotuksissa tai kun hirvaita kuohitaan.
Kuva: Anssi Jokiranta

Miksi poronhoitajat suhtautuvat niin penseästi irtokoiriin, kelkka- ja koirasafareihin, vapaalaskijoihin ja tuulimyllyihin?

Syy on se, että porot ovat herkkiä stressille, kuten muutkin villieläimet.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.