Pohteen henkilöstölle kerrottiin tiistaina yhteistoimintaneuvotteluiden tuloksista.
Kuva: Maiju Pohjanheimo
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueen helmikuussa alkaneet laajat yhteistoimintaneuvottelut ovat päättyneet. Henkilöstölle kerrottiin neuvottelutuloksesta tiistaina.
Yt-neuvotteluiden seurauksena 245 henkilön kohdalla heidän nykyisen työyksikkönsä toiminta lakkaa tai siihen kohdistuu merkittävä muutos.
Heille tullaan Pohteen henkilöstöjohtaja Juha Jääskeläisen mukaan tarjoamaan korvaavia tehtäviä muissa toimipisteissä tai palveluissa.
Jos työyksikkönsä menettävä työntekijä tai viranhaltija ei halua ottaa vastaan tarjottua koulutustaan, ammattitaitoaan ja kokemustaan vastaavaa muuta työtä, niin seurauksena on palvelussuhteen päättyminen eli irtisanominen.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut