Poh­jois­tuu­li vei kur­ki­par­vet, mutta tuo Ve­nä­jäl­tä hanhia – Uk­rai­nan sodan vai­ku­tuk­sis­ta muut­to­lin­nuil­le on vain vähän tietoa

Kurjet lähtevät muutolle myötätuulella.
Kurjet lähtevät muutolle myötätuulella.
Kuva: Jarmo Kontiainen

– Monen lajin kohdalta syysmuutto oli tässä, Ilmatieteen laitoksen tutkija Jarmo Koistinen tiivistää neljä päivää jatkuneen pohjoisen ilmavirtauksen vaikutuksen.

Tuulen suunta kääntyi Oulun seudulla pohjoiseen viime lauantaina ja pohjoisen ja koillisen puoleisia tuulia kesti keskiviikon vastaiseen yöhön asti.

Näyttävin seuraus oli Suomen tyhjeneminen kurjista. Koistisen mukaan kurjelle muuttosään pitää olla myötätuuli ja aika aurinkoista, että syntyy nousevia ilmavirtauksia, joita kurjet käyttävät hyväkseen.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä