Poh­jois-Ruot­sis­sa puhkesi mie­le­no­soi­tuk­sia, koska halpa sähkö virtaa sieltä nyt Suomeen

Elupproret-liike vaatii verojen alentamista ja Ruotsin sähkön varaamista maan omaan käyttöön, sillä uusi Aurora Line nostaa ruotsalaiskuluttajien sähkön hintaa.

Pohjois-Ruotsin sähkökapina kokosi mielenosoittajia keskiviikkona eri paikkakunnille. Kuva on Arjeplogin mielenilmauksesta.
Pohjois-Ruotsin sähkökapina kokosi mielenosoittajia keskiviikkona eri paikkakunnille. Kuva on Arjeplogin mielenilmauksesta.
Kuva: Maria Mattsson

Pohjois-Ruotsissa on herännyt sähkökapina, koska Muhokselta Ylitornion kautta Ruotsiin rakennettu Aurora Line -voimajohto nostaa Norrbottenin asukkaiden sähkön hintaa.

Elupproret-liike on järjestänyt tällä viikolla mielenosoituksia eri paikkakunnilla. Mielenilmauksissa on vaadittu sähkön hinnan alentamista ja Ruotsin sähkön varaamista maan omaan käyttöön.

Kesällä on aikaa lukea!

Nappaa Kaleva Digin ensimmäiset _2 kk 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä