Kouluruoka: Oulun kou­luis­sa tar­jot­tu oudon ha­jui­nen jau­he­li­ha­keit­to tut­ki­taan la­bo­ra­to­rios­sa

ADHD: Oulussa ke­hi­tet­tiin peli, joka voi jopa pal­jas­taa lapsen ADHD:n

Sirkus: Kahden lapsen äiti sai syk­syl­lä puhelun ja päätti karata sir­kuk­sen matkaan

Mainos: Tilaa tästä Kaleva Digi 13,90 €/kk

Tilaajille

Poh­jois-Poh­jan­maan tiet sääs­ty­ne­vät va­ka­vim­mil­ta ke­vät­vau­rioil­ta – teiden kor­jaus­vel­ka kasvaa silti tänä vuonna en­ti­ses­tään

Määrärahat teiden kunnostukseen ovat liian pienet ja nyt rahalla voi saada entistä vähemmän aikaan, sanoo ely-keskuksen suunnitteluyksikön päällikkö.

Kelirikkoaika alkaa, ja teiden kunnosta on annettu varoituksia Lappiin sekä eteläisempään Suomeen. Pohjois-Pohjanmaalla ja Kainuun seudulla kelirikon ei sen sijaan uskota olevan erityisen haastava tänä vuonna, pois lukien Koillismaan alue.

Myöskään päällystettyjen teiden vauriot eivät todennäköisesti ole tänä vuonna ole Pohjois-Pohjanmaalla etelän tasoisia. Etelä-Suomessa esimerkiksi helmikuiset vesisateet pakkaskelien välissä ovat vaurioittaneet päällysteitä.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.