Pohjois-Pohjanmaan työ- ja elinkeinotoimisto eli te-toimisto on saanut uuden johtajan.
Tehtävään on nimitetty Pohjois-Pohjanmaan te-toimiston nykyinen palvelujohtaja Pirjo Juntunen. Hän on koulutukseltaan yhteiskuntatieteiden maisteri ja suorittanut myös EMBA-tutkinnon.

Johtajan toimikausi on määräaikainen ja kestää joulukuun alusta 2022 aina vuoden 2024 joulukuun loppuun.
Juntunen on toiminut vuodesta 1995 alkaen esimies- ja johtotehtävissä työ- ja elinkeinohallinnossa.
Te-toimiston tehtävä on edistää työvoiman saatavuutta ja työllisyyttä, toimeenpanna julkista työvoimapalvelua, tarjota työnantajapalveluita ja yrityspalveluihin liittyvää neuvontaa sekä edistää maahanmuuttajien kotoutumista.
Toimiston toimialueena on koko Pohjois-Pohjanmaa. Henkilöstöä on noin 330 ihmistä kuudella eri toimipaikalla. Toimisto on Pohjois-Pohjanmaan ely-keskuksen alainen viranomainen ja työ- ja elinkeinoministeriön ohjauksessa.