Poh­jois-Poh­jan­maal­la va­roi­te­taan erit­täin huo­nos­ta ajo­ke­lis­tä – Ouluun voi py­ryt­tää reilut 10 senttiä lunta

Lunta tulee monin paikoin viidestä kymmeneen senttiä. Illalla ja yöllä lumisateet muuttuvat osin vedeksi erityisesti maan länsiosassa.

Ajokeli muuttuu huonoksi koko maassa maanantaina.
Ajokeli muuttuu huonoksi koko maassa maanantaina.
Kuva: Vesa Moilanen / Lehtikuva

Ilmatieteen laitos varoittaa Pohjois-Pohjanmaan länsiosissa erittäin huonosta ajokelistä.

Päivystävä meteorologi Tuomo Bergman kertoo, että lumisade alkaa Oulussa noin kello 14 aikana iltapäivällä. Lunta tulee pitkälle iltaan ja sade loppuu vasta myöhään illalla.

Bergmanin mukaan Oulun osalta lumikertymä tulee olemaan reilut 10 senttimetriä. Lumipyry iskee rajummin Oulun pohjoispuolelle Meri-Lappiin.

Ajokeliä huonontaa sankan lumisateen lisäksi kova tuuli, joka puhaltaa puuskissa jopa noin 15 metriä sekunnissa. Tuuli voi kinostaa pakkaslunta teille paikoittain.

Huono ajokeli koko maassa

Lounaasta on saapumassa Suomeen lumipyryalue aamupäivän aikana, ja lumisateet levittäytyvät päivän mittaan lähes koko Suomen ylle. Lunta tulee monin paikoin viidestä kymmeneen senttiä.

– Paikoitellen maan länsi- ja eteläosissa sekä Meri-Lapissa voi tulla jopa yli kymmenen senttiä lunta, kertoo päivystävä meteorologi Jani Parviainen Ilmatieteen laitokselta.

Samalla sää lauhtuu, ja pikkupakkasilta mennään plussan puolelle ainakin lännessä ja etelässä. Tämän takia lumisateet muuttuvat osin vedeksi illalla ja ensi yönä.

Ajokeli on huono tai erittäin huono koko maassa. Myös jalkakäytävät ovat paikoin erittäin liukkaita maan länsi- ja eteläosissa.

– Siellä on varmaan edellisen pakkasjakson jäljiltä jäätä lumen alla. Kun lumet sulavat pois, ja tulee vettä, esimerkiksi Länsi-Suomeen on annettu varoituksia liukkaista jalankulkuteistä, Parviainen sanoo.

Keskiviikkona alkaa taas pakastua

Sää pysyy plussan puolella vielä tiistaina maan etelä- ja keskiosissa, ja alueille on luvassa vesi- sekä tihkusateita. Keskiviikon vastaisena yönä sää alkaa pakastua.

– Keskiviikkona ollaan näillä näkymin suurimassa osassa maata pikkupakkasilla. Etelä- ja Lounais-Suomessa saatetaan olla vielä nollan tuntumassa, Parviainen kertoo.

– Tuolloin on liikkumassa hankalasti ennustettava matalapaine maan lounaisosien yli kaakkoon. Siinä voi yltää taas lumisateita Etelä- ja Lounais-Suomeen keskiviikon aikana.

Ajokeli voi olla myös keskiviikkona huono osassa maata. Lunta saattaa Parviaisen mukaan tulla viitisen senttiä etenkin maan lounaisosassa.

Parviaisen mukaan sademäärät ovat näillä näkymin samaa luokkaa kuin viime viikon pyryissä. Vastaavia lumikertymiä ei tosin liene luvassa

– Kyllä näissä matalapaineiden sateissa varmaan on suurin piirtein samat millimäärät kuin viime viikolla, Parviainen sanoo.

– Lumikertymiä on kuitenkin vähän hankala verrata viime viikkoon, koska lämpötila nousee nollan yläpuolelle ja sateet tulevat osin vetenä. Sademäärät eivät siksi välttämättä vaikuta siltä kuin viime viikolla.

Juttua muokattu kello 11.07: Lisätty tiedot Pohjois-Pohjanmaan ja Oulun osalta. 

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä