Sirkus: Kahden lapsen äiti sai syk­syl­lä puhelun ja päätti karata sir­kuk­sen matkaan

Oulu: Ro­tuaa­rin palloa vaivaa mys­ti­nen vika, jota sel­vi­te­tään edel­leen

Luitko jo tämän: Suun­nis­tus­ki­sa sai uuden kään­teen, kun Mu­hok­sen met­säs­tä löytyi Kel­los­ta ka­don­nut nainen

Mainos: Tilaa tästä Kaleva Digi 13,90 €/kk

Tilaajille

Pitkän linjan Oulun säh­köis­tä­jä täyttää sata vuotta – poi­ka­se­na yli­sou­ta­jan töillä aloit­ta­nut Lauri Similä on ollut jouten vasta vii­mei­set kym­me­nen vuotta

"Nälkä se on, mikä opettaa", siteeraa itseoppinut sähköasentaja.

Lauri Similä asuu yksin omakotitalossaan Mustallasuolla. Joku kolmesta lapsesta käy isäänsä tervehtimässä joka päivä.
Lauri Similä asuu yksin omakotitalossaan Mustallasuolla. Joku kolmesta lapsesta käy isäänsä tervehtimässä joka päivä.
Kuva: Pekka Peura

– 100 vuotta. Kun ajattelee, niin on se pitkä aika. Paljon on muuttunut, se on selvä asia, miettii Lauri Similä lähestyvää merkkipäiväänsä.

Vasta viimeiset kymmenen vuotta Similä kertoo olleensa oloneuvoksena, vaikka virallisesta eläköitymisestä hänellä on kulunut jo 35 vuotta.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.